SIKÇA SORULAN SORULAR

Yurtdışı yaz okulu programları nedir?

Yaz aylarında dil eğitimini çeşitli sosyal, kültürel, sportif aktiviteler ve gezilerle zenginleştiren yaz okulu programları, bir yandan  öğrencilerin dil becerilerini geliştirirken, diğer yandan farklı bir ülkede tek başına yasama deneyimi kazandırır. Program süresince farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile arkadaşlık kurarak, farklı kültürleri tanıyacak olan çocuklarınızın yasayacakları deneyim şüphesiz ki kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak ve özgüvenlerini geliştirecektir.

Yurtdışı yaz okulu programları hangi ülkelerde düzenlenir?

İngilizce için en çok tercih edilen ülkeler;  İngiltere, Malta, Amerika, Kanada ve İrlanda’dır. Almanca için; Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransızca için; Fransa, İsviçre ve Kanada tercih edilen ülkelerdir.

Yurtdışı yaz okullarının program içeriği nedir?

Özel olarak tasarlanmış programlar, öğrencinin geçireceği zamanı dil kursu, geziler ve etkinlikler ile birleştirir. Yaz okulu programları; oyunlar, genel konular üzerine söyleşi ve tartışmalar, yazılı alıştırmalar ile dinleme ve konuşmayı teşvik ederek,  yabancı dili eğlenceli ve dinamik bir şekilde öğretir. Moda, elişi, drama, futbol, basketbol, voleybol, su sporları gibi etkinlikler ve gezilerle zenginleştirilen programlar öğrencilerin keyifli zaman geçirmelerini hedefler. Bazı okullar, standart yaz okulu programlarının yani sıra belli bir spor veya sanat alanı üzerine yoğunlaşan alternatif programlar da sunmaktadırlar. Futbol, basketbol, su sporları, yelkencilik, at biniciliği, drama, resim ve golf bunlardan bir kaçıdır.

Yurtdışı yaz okullarına ne zaman kayıt yaptırmalıyım?

Öğrencilerimizin yurtdışı yaz okulu seçimlerini olabildiğince erken bir tarihte yapmaları, erken kayıt avantajlarından yararlanabilmeleri ve ödeme konusunda esneklik sağlanabilmesi açısından önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, bazı yaz okulları kısıtlı kontenjana sahip olduğundan, Eylül - Ekim ayları kayıt aşamasında avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışı yaz okullarının süreleri nedir ?

1 haftadan 10 haftaya kadar düzenlenen programlardan yeterli faydanın sağlanabilmesi için, en az 3 veya 4 haftalık kayıt yaptırılması önerilir. İngiltere’de 18 yaş altı gençlik programlarına en fazla 4 hafta veya 2 ayrı kampüs olması koşuluyla 8 hafta kayıt yapılabilir.

Yurtdışı yaz okulu konaklama seçenekleri nelerdir?

Yurt Konaklaması

Yurt konaklamalı programlar genellikle üniversite, kolej veya özel okul kampüslerinde düzenlenir. Kampüs dışı yurt konaklaması da diğer bir seçenektir. Yurt konaklamasında, özel banyolu veya paylaşımlı banyolu, tek veya 2 - 6 kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Yurtlarda ve kampüslerde öğrencilerin güvenliği üst düzeyde sağlanmış olup, kampüsten çıkışlar öğretmenler veya grup liderleri eşliğinde yapılır. Bu konaklama seçeneğinde; eğitimin yanı sıra, sosyal ve sportif aktivitelerin bir arada yapılması öğrencilerin gün boyu kaliteli vakit geçirmelerine olanak sağlar.

 

Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama, öğrencinin gittiği ülkenin kültürünü bire bir yaşayarak öğrenmesine olanak sağlar. Tek veya iki kişilik oda seçenekleri mevcut olan aile yanı konaklama, aynı zamanda maliyet açısından da uygun bir konaklama tipidir. Ancak okul ve konaklama arası mesafenin olması, küçük yaş grupları için bir dezavantaj olarak görülür. Buna ek olarak, aile yanı konaklamada öğrencilerin okulda düzenlenebilecek aksam etkinliklerine katılımı mümkün olmayabilir.

Havaalanı karşılama ve uğurlama nasıl olur ?

Bireysel veya grup olarak giden öğrencilerin, havaalanında okul tarafından karşılanması yapılır ve konaklayacakları kampüse ya da aile yanına transferleri sağlanır. Dönüşlerinde ise öğrenciler, yine aynı şekilde okul yetkilileri tarafından konakladıkları yerden alınıp havaalanına götürülürler.

Sağlık sigortası yaptırmalı mıyız?

Grup programlarında;  program süresince geçerli olacak seyahat sigortası, İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından yaptırılır. Bireysel başvurularda ise  program içeriğine sigorta dahil değil ise, yaptırılmasını önemle tavsiye edilir. Seyahat sigortası;  seyahat süresince ortaya çıkabilecek acil ihtiyaçları ve sağlık sorunlarını kapsar. 

Acil durumlarda nasıl iletişim kurabiliriz?

Velilerin program süresince çocukları ile irtibata geçebilmeleri veya çocuklarının durumlarını öğrenebilmeleri için okul ve / veya kampüs içi iletişim numaraları mevcuttur. Ayrıca velilerimize acil durumlarda İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na 24 saat ulaşabilecekleri telefon numaraları verilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle hemen iletişime geçin, sizin için en uygun eğitim programını hazırlayalım.

E-Bülten

Şimdi üye olun ve eğitim materyalleri, yeni dersler, ilginç yayınlar, popüler kitaplar ve çok daha fazlası ile haftalık bültenleri alın!